Ekonomi

ABD’deki istihdam artışı Fed’in enflasyon hedefini zorluyor

Fed’in faiz indirimine giden yolu, belirgin güç ve ücret artışı gösteren en son ABD istihdam piyasası verileriyle uzayabilir ve bu da Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşma çabalarını potansiyel olarak karmaşık hale getirebilir. Ocak ayında çeşitli sektörlerde 353.000 yeni pozisyon ve saatlik kazançlarda önceki yıla göre %4,5 artışla güçlü istihdam artışları, işgücü piyasasının beklendiği gibi soğumadığını gösteriyor.

Fed’in faiz oranı Temmuz ayından bu yana değişmeden %5,25-%5,50 aralığında kalsa da Fed Başkanı Jerome Powell bu seviyenin zirveyi temsil edebileceğini ifade etti. Ancak faiz indirimlerinin ancak enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güvence oluştuğunda dikkate alınacağını da vurguladı.

Geçen yılın rakamlarına yönelik yukarı yönlü revizyonlar da dahil olmak üzere güçlü işgücü piyasası bilgileri, Fed politika yapıcılarının işgücü piyasasının enflasyonu düşürmedeki rolüne olan inancını sarsabilir. Glassdoor’un baş ekonomisti Daniel Zhao, beklenmedik istihdam ve ücret artışlarının Fed’in mevcut faiz oranlarını düşürme baskısı hissetmeden sürdürmesine yol açabileceğini söyledi.

Piyasa tepkileri de bu değerlendirmeyi yansıttı ve Fed’in politika faizine bağlı vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan yatırımcılar, 30 Nisan-1 Mayıs toplantısına kadar faiz indirimi ihtimalini %90’dan %70 civarına düşürdü. 2024 yılı faiz indirimi beklentileri de yumuşamış olup, politika faizinin yılı %4,00-%4,25 aralığında tamamlaması beklenirken, önceki tahminlerde %4’ün altına düşeceği öngörülüyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu