Ekonomi

ABD’nin dev bankalarından 2 farklı Fed senaryosu

Morgan Stanley ekonomistleri, enflasyonun soğuması nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki iki yıl içinde büyük faiz indirimleri yapacağını öngörüyor; Goldman Sachs daha az indirim bekliyor ve daha geç başlayacak.

Morgan Stanley araştırmacıları, Pazar günü yayınlanan 2024 görünümlerinde Fed’in Haziran 2024’ten itibaren faiz indirimine başlayacağını, ardından dördüncü çeyrekten itibaren her toplantıda faiz indirimine gideceğini belirtti. Bu indirimlerin siyasi faiz oranını 2025 yılı sonunda yüzde 2,375’e düşüreceğini öngördüler.

My Economy’deki habere göre Morgan Stanley, resesyon olmasa bile daha büyük bir genişlemeyi garanti eden daha zayıf bir ekonomi öngörüyor. Fed’in yüzde 4,1 varsayımına kıyasla işsizliğin 2025’te yüzde 4,3 ile zirve yapmasını bekliyorlar.

Morgan Stanley’e göre büyüme ve enflasyon da yetkililerin öngördüğünden daha yavaş olacak.

Goldman Sachs analistleri indirimlerin daha az olacağını ve daha geç başlayacağını iddia ediyor. Goldman Sachs, ilk 25 baz puanlık indirimin 2024’ün dördüncü çeyreğinde yapılmasını ve ardından 2026 ortasına kadar her çeyrekte bir indirim yapılmasını bekliyor. Goldman Sachs analistleri toplam 175 baz puanlık indirimle faiz oranının yüzde 3,5-3,75 hedefine ulaşacağını düşünüyor.

Goldman Sachs, Morgan Stanley’in aksine işsizlik oranının Fed’in 2025 tahmininin altında kalacağını ve yüzde 3,6 olacağını belirtiyor. 2025 yılında çekirdek PCE’ye ilişkin beklentiler Fed’in yüzde 2,3’lük iddiasının altında; Morgan Stanley’de yüzde 2,1 ve Goldman Sahcs’ta ise yüzde 2,2 bulunuyor. (EKONOMİK HİZMET)

haberulukisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu