Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Yatay Hareketle Başladı

Altının gram fiyatı, yeni haftaya yatay bir seyirle başlamasının ardından süreci 1.237 lira seviyesinde görüyor.

Cuma günü altının ons fiyatına paralel olarak fiyatını kaybeden altının gram fiyatı yüzde 1,08 düşüşle günü 1.237 liradan kapattı.

Bir önceki kapanışa paralel başlayan yeni haftanın ardından altının gram fiyatı saat 10.40’taki prestijle 1.237 liradan işlem görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2 bin 30 liradan, Cumhuriyet altını 8 bin 210 liradan satılıyor.

Cuma günü 1.983 dolardan kapanan altının ons fiyatı önceki kapanışının hemen altında 1.982 dolardan işlem görüyor.

Analistler, dünya genelinde devam eden enflasyon baskısı ve merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerin altının ons fiyatındaki oynaklığı artırdığını söyledi.

Analistler, ABD’de çekirdek enflasyonun halen hedeflenen seviyeden uzak olduğunu ve ücretlerdeki artış eğiliminin devam ettiğini belirterek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) fiyatlama açısından önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının kesin görüldüğünü söylediler. para piyasalarında.

Analistler, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu hafta açıklayacağı para politikası kararları ile ABD ve Avrupa’daki büyüme verilerinden alınacak sinyallerin yatırımcıların odak noktasında olacağını belirtti.

Bugün Almanya’da Ifo beklenti endeksleri, ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, onsta teknik olarak 1.980 doların dayanak noktası, 2.000 doların ise direnç pozisyonu olduğunu kaydetti. altın fiyatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu