Haber

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü 2023 Faaliyetlerini Açıkladı

Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü’nün 2023 yılı faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. Çanakkale’de 2023 yılında meydana gelen olayların yüzde 88’i Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından aydınlatıldı. Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında 62 operasyonun organizatörü olduğu belirlenen 118 kişiden 78’i tutuklandı.

Çanakkale İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Emniyet Müdürlüğü’nün 2023 yılı çalışmalarına ilişkin toplantı gerçekleştirdi. Polis Deniz Evi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına İl Emniyet Müdürlüğü Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Komiserler katıldı. Bilgilendirme toplantısı öncesinde açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, “Biz buraya gelirken Sayın Bakanımız bize talimat verdi: ‘Gittiğiniz illerde birinci önceliğiniz hukukun üstünlüğü, bireye saygıdır. Hak ve özgürlükleriniz var ama suç örgütleriyle, suçlularla pervasız ve acımasız bir şekilde mücadele edeceksiniz.Sokaklarda ‘Ben uyuşturucu satıcısıyım, kentte organize bir çete istemiyorum’ diyerek net talimat verdi. Ancak bu talimatı uygularken ‘Bireysel hak ve özgürlüklere mutlaka saygı gösterecek, hukukun üstünlüğünden asla taviz vermeyeceksiniz’ dedi. Bu talimat doğrultusunda geldiğimiz günden bu yana arkadaşlarım ve ekibimle birlikte aralıksız çalışıyoruz.Bugün siz değerli basın mensupları aracılığıyla halkımıza hesap vermek için buradayız.Bu toplantının uygun olacağını düşündük. Bir yıldır Çanakkale’de ne gibi hizmetler yaptığımızı, nelere çabaladığımızı anlatacağız. 33 Şube Müdürlüğümüz, 3 ofisimiz, 2 Emniyet Müdürlüğü olarak Çanakkale’ye hizmet veriyoruz. Çanakkale’nin değerli ve saygın halkının yanındayız. Toplam 11 ilçe ve 1.781 polis memurunun bize talimatı şuydu: ‘Bir şehirde suçlu varsa, birileri eroin satıyor veya içiyorsa ve bunu vatandaşlar biliyorsa, polisin bilmemesini kabul etmiyorum. bu konuda.’ Geldiğimiz günden bu yana bununla mücadele ediyoruz, ancak bir kez daha belirtmek isterim ki, bu çabayı gösterirken mutlak ve mutlak zorunluluğumuz, kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan, hukukun üstünlüğünden taviz vermeden bu çabayı göstermekti. Başarılı olup olmadığımız artık çalışanlarımıza kalmış; biz onların adına hesap vermek için buradayız.”

Piyasa değeri 22,4 milyon TL olan suç unsuru tespit edildi

Bilgilendirme toplantısında Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü’nün 2023 yılı faaliyetleri hakkında şube müdürleri ve komiserler tarafından brifing verildi. Brifingde şu bilgilere yer verildi:

“Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 2023 yılı faaliyetleri kapsamında 201 olayda 349 kişi hakkında işlem yapılmış, 12 kişi tutuklanmıştır. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 2023 yılında 21 operasyonel faaliyette 44 kişiyi işlemden geçirmiştir. 13 kişi tutuklandı. 31 kişi tutuksuz yargılanırken, 5 kişi tutuklanırken adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2023 yılında il genelinde toplam 1.232 vakada 1.232 kişiyi gözaltına alırken, 54 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Piyasa değeri 22,4 milyon TL olan suç unsuru tespit edildi.

2023 yılında 17 bin 148 isimli olay yaşandı. Meydana gelen olayların yüzde 88’i Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından aydınlatıldı. Meydana gelen 17 bin 148 olayda il merkezinde 168, ilçelerde 138 olmak üzere toplam 306 kişi tutuklandı. 2023 yılında çeşitli suçlardan haklarında yakalama kararı çıkarılan 1.093 kişi yakalanarak adli birimlere teslim edildi. Zanlılardan 11’inin 10 yıl ve üzeri ağırlaştırılmış hapis cezası, 5 kişinin 20 yıl ve üzeri ağırlaştırılmış hapis cezası, 1 kişinin 36 yıl ve üzeri ağırlaştırılmış hapis cezası, 1 kişinin ise ağırlaştırılmış hapis cezası aldığı belirlendi. 44 yıl hapis cezası Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 2023 yılında 15 operasyon gerçekleştirildi. Yakalanan 28 kişi ise gerekli işlemlerin yapılması için adliyeye sevk edildi. 12 şüpheli tutuklandı. Göçmen Kaçakçılığı ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerince 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında 62 operasyonun organizatörü olduğu tespit edilen 118 şüpheliden 78’i tutuklandı. Bunlardan 34’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Firari 6 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi. “1.807 yabancı uyruklu kişi, işlemlerinin ardından Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.”

Bilgilendirme toplantısı, şube yöneticileri ve görev başındaki komisyon üyelerinin brifing vermesinin ardından sona erdi. – ÇANAKKALE

salpazarihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu