Haber

CHP listede yer almadı! İstanbul İl Binası önünde protesto!

28. Dönem Milletvekili Seçimi için 26 siyasi parti aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Adayların açıklanmasının ardından bir grup Roman, CHP listelerinde Roman aday olmamasını protesto etti.

Siyasi partiler 28’inci Dönem Genel Seçimi için aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Adayların açıklanmasının ardından İstanbul’dan bir Roman adayının CHP’nin aday listelerinde yer almaması, Sarıyer’deki CHP İstanbul İl Binası önünde bir grup Roman vatandaş tarafından protesto edildi. Grup, ‘Romanlar meclise’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan tiyatrocu İstanbul Roman Platformu sözcüsü İlker Kalay, “Tarih boyunca ötekileştirilen ve yok sayılan Romanlar, birçok alanda ayrımcılığa uğradı ve bedelini ağır ödedi. Bu durum zamanla insan hakları ihlallerine neden olmakta ve tüm dünyada aşılması güç derin sosyolojik travmaları ortaya çıkarmaktadır. Tarih sahnesinde hep yok sayılan Roman toplumu, Türkiye’nin en değerli ve kadim halk topluluklarından biridir. Toplumun klasik adetleri, dili ve kültürü vardır. Romanlar, tüm kesimlerin ve toplulukların toplumsal kabulü içindedir. Öte yandan halen kronikleşen sorunlarının üstesinden gelemiyor ve Roman sorununu gündeme taşıyamıyor” dedi.

Romanların birçok sorunu olduğunu belirten Kalay, “İstanbul’da yaşayan yaklaşık 1 milyon Roman vatandaşın temsili önemli. Sorunların çözümü noktasında İstanbul’dan ve Türkiye’den bir kıvılcımla tüm Türkiye’yi aydınlatacak hamle. Seçimlerin seyrini değiştirecek Romanların siyasi eğilimleri ve seçimlere katılımları olacak İstanbul Seçimlerinde AK Parti’den 27 bin 300 oy alan Romanlar, genel seçimlerde de bu bakış açısını korumak istiyor İstanbul seçimlerinin seyrini değiştirdiği gibi, aynı zamanda kendilerinden birini de mecliste görmek istiyorlar.” Grup, açıklamanın ardından alkış ve sloganlar eşliğinde olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu