Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile İşbirliğini Vurguladı

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo ile Çin’de yaptığı görüşmede iş birliğine vurgu yaparak, “İki ülke aynı fikri paylaşan iki yol arkadaşı ve iki iyi ortaktır.”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’de düzenlenen 31. Dünya Üniversite Oyunları’nın açılış törenine katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Chengdu’ya gelen Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo ile bir araya geldi. Görüşmede iki lider, Çin ve Endonezya ilişkilerini ele aldı. Çin Devlet Lideri Xi Jinping, görüşmede Çin’in yeni bir kalkınma modelinin inşasına hız verdiğini ve Endonezya’nın 2045 Vizyonu hedefine doğru gerçek bir ilerleme kaydettiğini hatırlatarak, “Milli kalkınma yolunda iki ülkenin benimsediği kavramlar” dedi. modernleşme ve ulusal diriliş çok uyumlu ve iki ülkenin birbirini geliştirmesi için bir fırsattır. Ülke aynı görüşü paylaşan iki yol arkadaşı ve iki iyi ortaktır” dedi. Çin Devlet Başkanı Xi, Çin ile Endonezya arasında kapsamlı stratejik ortaklığın kurulmasının 10. yıl dönümü vesilesiyle, stratejik iş birliğini daha üst düzeyde derinleştirme arzusunu dile getirdi. Çin’in Endonezya ile iletişimini sürdürmek istediğine işaret eden Xi, “İki ülkenin dışişleri ve savunma bakanları arasında ‘2+2’ diyalog mekanizmasını başlatmak ve üst düzey stratejik karşılıklı güven tesis etmek istiyoruz.” Çin-Endonezya işbirliği kapsamında inşa edilen Jakarta-Bandung hızlı tren hattının trafiğe açılmak üzere olduğuna işaret eden Xi, iki ülkenin yeni enerji araçları ve akıllı gibi alanlarda iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini kaydetti. şehirler ve sektördeki dijital dönüşümü ortaklaşa ilerletmek. Çin’in Endonezya ile Kapsamlı Bölgesel Ekonomik Katılım Anlaşması’nın (RCEP) uygulanmasına ek olarak gıda güvenliği, yoksullukla mücadele, kırsal alanların canlandırılması, mesleki eğitim, sağlık ve turizm gibi farklı alanlarda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyleyen Xi, Çin’in Endonezya ile iş birliğini G20 ile güçlendirmeye hazır olduğunu söyleyen Bakan, BRICS gibi çok taraflı mekanizmalar kapsamında bağlanabilirliği ve iş birliğini güçlendirmeye istekli olduklarını sözlerine ekledi.

Endonezya-Çin işbirliği

Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo, Jakarta-Bandung hızlı tren sınırının planlandığı gibi bu yıl ağustos ayında trafiğe açılacağını hatırlatarak, Endonezya’da Çin’in katkılarıyla yürütülen stratejik projelerin sorunsuz ilerlediğini söyledi. Endonezya’nın tek Çin politikasına bağlı olduğuna işaret eden Widodo, Çin ile yatırım, balıkçılık, gıda güvenliği, ilaç ve sağlık hizmetleri gibi farklı alanlarda işbirliğini güçlendirmek istediklerini kaydetti. Endonezya’nın ASEAN’ın dönem başkanı olduğunu belirten Widodo, ASEAN’ın bölgedeki merkezi rolünün korunması konusunda Çin ile iş birliğini güçlendirmek istediğini söyledi.

Görüşmenin ardından iki devlet liderinin huzurunda Endonezya’dan Çin’e tarım ürünleri ihracatı ve ortak Ar-Ge projelerinin yürütülmesini içeren bir dizi işbirliği belgesi imzalandı.

Çin’in diplomatik trafiği

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 31. Dünya Üniversite Oyunlarının açılış törenine Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in yanı sıra Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo, Moritanya Devlet Lideri Mohamed Ould Cheikh Ghazouani, Burundi Devlet Lideri katıldı. Evariste Ndayishimiye, Guyana Eyalet Lideri. Lider Mohamed Irfan Ali, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ve Fiji Başbakanı Sitiveni Rabuka katılacak.

Dünya Üniversite Oyunları

Çin, iki yılda bir düzenlenen ve üniversiteli sporcuların katıldığı Dünya Üniversite Oyunları’na üçüncü kez ev sahipliği yapacak. Dünya Üniversite Oyunları etkinliği yarın Chengdu’daki açılış töreniyle başlayacak. Oyunların açılışını Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yapacağı etkinlik 8 Ağustos’ta sona erecek. Dünya Üniversite Oyunları 2001 yılında Çin’in başkenti Pekin’de, 2011 yılında ise Shenzhen’de düzenlendi. 2021 yılında Çin’de yapılması planlanan fuar, Covid-19 salgını nedeniyle iki kez ertelendi. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu