Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Semerkant öncesi soruları yanıtladı

ANKARA (İGFA) – Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davetine icabetle yarın gerçekleştirilecek Zirveye katılmak üzere Semerkant’a gittiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda bugün Mirziyoyev’le de bir araya geleceğini söyledi.

Zirvenin bu sene “Türk Medeniyeti İçin Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” teması altında düzenlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk devletleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla 1992’den bu yana çabalarının sürdüğünü hatırlattı.

Geçen yılki tarihi İstanbul Tepesi ile Türk Devletleri Teşkilatı’na dönüşen birlikteliğin günden güne güçlendiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönem başkanlıkları sırasında İstanbul’da alınan kararların hayata geçirilmesi ve takibi için ağır mesai harcadıklarını kaydetti.

Semerkant’ta dönem başkanlığını Özbekistan’a emanet edeceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Semerkant Zirvemizde teşkilatımızın geleceğine ve mevcut iş birliğimizin derinleştirilmesine dair görüşmeler yapıp, önemli kararlar alacağız.” dedi.

Ziyareti kapsamında doruğa katılacak devlet ve hükümet liderleri ile temaslar gerçekleştirerek ikili münasebetlerin yanı sıra global sıkıntılar hakkında fikir teatisinde bulunacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant Doruğu’nun ortak bir lisanı, tarihi ve kültürü paylaşan Türk devletleri ortasındaki iş birliğini çok daha ileri taşıyacağına inandığının altını çizdi.

Türkiye olarak, teşkilatın kurumsallaşması ve dünya çapındaki çok taraflı bölgesel örgütler ortasındaki saygın yerini almasıyla iftihar ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dorukta alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diledi.

“BU BİR LİDER SİYASETİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Tahıl koridorunda yaşanan krizin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan görüşme sonrasında aşıldığı hatırlatılarak ‘Putin’i nasıl ikna ettiniz?’ sorusuna önce ABD Başkanı Joe Biden’a anlatacağınızı söylemiştiniz. G20 Liderler Zirvesi’nde Biden ile bir görüşmeniz olacak mı? Putin ile yaptığınız görüşme neticesinde tahıl koridorunun yeniden işlemeye başlamasına ilişkin zirve öncesinde de bir değerlendirmeniz olur mu?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi:

Bunun bir başkan siyaseti olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik. Tabii birbirimize olan öz güven olmamış olsa, bu adımı atamayız ve bunu da gerçekleştiremeyiz. Ama birbirimize olan öz güven, saygı bu tür adımları atmaya bizi teşvik ediyor. Ve bunu gerçekleştirmeye de vesile oluyor” dedi.

Bugüne kadar bu türlü hareket ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aramızda gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma gerek bundan sonra belki Sinop ile ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, bunlar birbirimize olan saygıyı teşvik ediyor. Bundan dolayı bu olayı başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Şimdi de takipçisiyiz.” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’nın dün “müzakerelere hâlâ açık oldukları” yönündeki açıklaması ile Rusya Savunma Bakanlığının Ukrayna’nın Herson bölgesindeki savunma sınırını Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekme yönündeki kararlarına ilişkin açıklamaları anımsatılarak, “Buradan hareketle yakın zamanda Rusya ve Ukrayna arasında müzakerelerin başlaması söz konusu olur mu? Türkiye’nin savaşın bir an evvel sona ermesine yönelik arabuluculuk uğraşları hangi evrede.” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, arabuluculuk noktasındaki çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SEMERKANT’A GİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirveye katılmak üzere “TC-TRK” uçağı ile saat 10.20’de Özbekistan’ın Semerkant kentine gitti.

Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay ve ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretine; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun da eşlik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu