Ekonomi

Denizli’nin Honaz ilçesinde dolu zararı: Çiftçi borçlarını ödeyemiyor

Yaklaşık 13 bin dekarlık alanda kiraz üretiminin yapıldığı Denizli’nin Honaz ilçesinde iki gün önce meydana gelen dolu zararı üreticinin sırtını büktü.

Denizli’nin kiraz üretimiyle ünlü Honaz ilçesine iki gün önce dolu yağdı. Yaklaşık 13 bin dekarlık alanda kiraz üretiminin yapıldığı ilçede dolu olan kiraz bahçelerinin yüzde 60’ı zarar gördü. Cevizden vişneye, üzümden elmaya binlerce dönüm meyve ağacı telef oldu. Son günlerde fidan dikeceği, yazın sofrasını çeşitlendireceği ve tarlasında yemeğine katacağı domates, patlıcan ve biber de oldu. Her yıl birçok yeni umutla ürünlerini beslemeye ve yeşillendirmeye çalışan üreticiler, bir yandan fiyat istikrarsızlığı, yüksek gider maliyetleri ve piyasa kurallarıyla boğuşurken, diğer yandan da zararı düşünüyor. iklim, kuraklık ve doğal afetler nedeniyle binlerce lira.

İlk defa bu kadar şiddetli ve uzun süreli doluya şahit oldum” dedi.

Dolu kaybından etkilenen kiraz bahçelerini ziyaret eden Yılmaz Sevim, ilçede geçmiş yıllarda 12 bin ton kiraz hasadı yapıldığını söyledi. Yarım saat süren dolu nedeniyle hasadı bekleyen kiraz bahçelerinin yüzde 60’ının zarar gördüğünü kaydeden Sevim, “İlçemizde 2 gün önce etkili olan dolu maalesef hasadı bekleyen kiraz bahçelerini de vurdu. Honaz kirazında dolu nedeniyle büyük bir kayıp yaşandı. Tüm çiftçilerimize afet için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. “Kayıp yaşandı. Bu nedenle Ziraat Bankası’nın çiftçilerimizin borçlarını bir yıl ertelemesini ve diğer kurumlarda her türlü kolaylığı sağlamasını bekliyoruz. Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin her zaman yanındayız. Hayatımda ilk defa bu kadar şiddetli ve uzun süreli bir doluya şahit oldum. Allah beterinden korusun.” dedi. – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu