Ekonomi

Enerji Verimliliği Stratejisi ve Eylem Planı Açıklandı

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı, 2030 yılına kadar geçerli olacak Güç Verimliliği Stratejisi ve Eylem Planını açıkladı. Enerji verimliliği artırılacak ve aşırı tüketimin önüne geçilecek. Dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik yeni bir enerji verimliliği eylem planı hayata geçiriliyor. Detaylar burada…

Enerji verimliliği eylem planı

Futureflow.life’da yer alan habere göre, Türkiye’nin Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından tanıtıldı. Plan kapsamında 2030 yılına kadar enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik birçok aksiyon hayata geçiriliyor.

Planın en dikkat çekici amaçlarından biri, Türkiye’nin GSYİH başına enerji tüketimini (enerji yoğunluğunu) 2000 yılına göre %42 oranında azaltmaktır. Eylem planında bu hedefe ulaşmak için 61 eylem ve 265 faaliyet yer almaktadır. Eylemler binaları, ulaşımı, sanayiyi, enerjiyi ve diğer bölümleri içerir.

Kullanıcı memnuniyeti açısından en iyi elektrikli araçlar!

Emlak İlanlarına yeni düzenleme

Eylem planının en önemli hedeflerinden biri binalarda enerji verimliliğinin artırılmasıdır. Bu kapsamda gayrimenkul ilanlarında binaların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bilgilerine yer verilmesi, konutlara sunulan yalıtım kredisi fırsatının gözden geçirilmesi ve etkinliğinin artırılması yönünde tedbirler planlanıyor. Ayrıca binalarda enerji verimliliği konusu da mühendislik ve mimarlık fakültelerinin müfredatlarına dahil edilecek.

Aydınlatma direkleri şarj istasyonu oluyor

Ulaşımda enerji verimliliğinin artırılması amacıyla şehir merkezlerinde motorlu araç kullanımına kapalı alanların oluşturulması, şehirlerde düşük karbon emisyonlu bölgelerin oluşturulması ve aydınlatma direklerinin şarj istasyonu olarak kullanılması yönünde tedbirler planlanıyor. Ayrıca araç ve insan yoğunluğunu tespit edebilen yapay zeka tabanlı uygulamaların kullanımı teşvik edilecek.

Endüstride güç verimliliği

Sanayide enerji verimliliğinin artırılması amacıyla mevcut doğal gaz hatlarının alternatif gaz taşımaya uygun hale getirilmesi ve endüstriyel tesislerin enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi yönünde tedbirler planlanıyor.

Diğer departmanlarda güç verimliliği

Enerjide enerji verimliliğinin artırılması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edecek, güç verimliliği teknolojilerine yönelik Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını destekleyecek tedbirler planlanmaktadır.

Diğer sektörlerde de enerji verimliliğinin artırılması amacıyla tarımsal sulamada enerji verimliliği tedbirlerinin alınması, kamu binalarında enerji verimliliği projelerine öncelik verilmesi gibi tedbirler planlanıyor.

Eylem planının etkileri

Eylem planının uygulanması, Türkiye’nin enerji verimliliğinin artırılması ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi açısından değerli bir potansiyele sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu