Ekonomi

EPDK/Yılmaz: Yeşil enerji için rekor başvuru

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için yapılan müracaatlara ait son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Depolama düzenlemesinin güç bölümünde çığır açtığını vurgulayan Yılmaz, “Öncelikli hedefimiz enerji arzımızı artırmak ve elbette bunu yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızla yapmak. Artık depolama sistemleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerimiz de baz yük santralleri gibi çalışabilecek” diye konuştu.

Düzenleme yayımlanalı şimdi 2 hafta olmadan kuruma depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için rekor seviyede müracaat yapıldığını aktaran Yılmaz, “Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi söz konusu. Mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz” diye konuştu.

Başvuruların 334’ü güneş, 575’i rüzgar

Yılmaz, EPDK’ye şu ana kadar yapılan müracaatların şurası güç olarak 67 bin 349 megavata karşılık geldiğini belirtti.

Hali hazırda 909 adet müracaat yapıldığını aktaran Yılmaz, bunlardan 19 bin 881 megavat şurası gücündeki 334 müracaatın güneş gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi, 47 bin 468 megavat heyeti gücündeki 575 müracaatın ise rüzgar gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki müracaatlar olduğunu bildirdi.

Elektrik depolamalı rüzgar ve güneş santrallerine ait düzenleme, kelam konusu santrallerin kesintili kaynak kapasitesinden bağımsız olarak kıymetlendirilmesi, rastgele bir kapasite tahsis yarışından bağımsız olarak temas görüşü oluşturulabilmesi ve rüzgar santralleri için ölçüm zorunluluğunun aranmaması üzere değişiklikleri içeriyor.

Düzenleme, elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri depolama tesisinin konseyi gücü kadar rüzgar ve güneş gücü projesi kurmak için ön lisans müracaatında bulunmasına da imkan sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu