Ekonomi

FTX’in ABD sitesi, işlemlerin birkaç gün içinde durdurulabileceğini duyurdu

Kripto para borsası FTX’in ABD sitesinde işlemlerin birkaç gün içinde durdurulabileceği bildirildi.

Sitede yer alan duyuruda, “FTX ABD’de süreç birkaç gün içinde durdurulabilir. Lütfen kapatmak istediğiniz konumları kapatın. Para çekme süreçleri açık kalacak.” uyarısı yer aldı.

Söz konusu uyarı, FTX’in likidite krizi yaşadığı bir dönemde geldi.

Öte yandan, FTX’in Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şirketin yaşadığı likidite krizine ilişkin, “Üzgünüm. Her şeyi batırdım, daha düzgününü yapmalıydım.” sözünü kullandı.

Gelişmelere ait daha sık ve şeffaf irtibat kurması gerektiğini belirten Bankman-Fried, şu anda bir numaralı önceliğinin kullanıcılar için doğrusunu yapmak olduğunu vurguladı.

Bankman-Fried, likiditeyi artırmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını lakin başarılı olacaklarına dair bir kelam veremeyeceğini kaydetti.

ABD basınında dün yer alan haberlere nazaran, Bankman-Fried nakit kaynağı bulunamaması halinde şirketin iflas müracaatında bulunmak zorunda kalabileceği konusunda FTX yatırımcılarını uyarmıştı. Bankman-Fried, kripto para borsasının 8 milyar dolarlık bir açıkla karşı karşıya olduğunu bildirmişti.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, salı günü FTX’i satın almayı planladıklarını açıklamıştı. Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, FTX’in Binance’ten yardım istediğini belirtmişti. FTX’in likidite sorunu yaşadığına işaret eden Zhao, “Kullanıcıları korumak adına, FTX.com’u büsbütün satın almak ve likidite problemini gidermeye yardımcı olmak hedefiyle bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” ifadesini kullanmıştı ancak Binance, çarşamba günü FTX’i satın almaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. Binance’den yapılan açıklamada, yanlış kullanılan müşteri fonları ve ABD’deki soruşturma iddialarıyla ilgili son haberlerin yanı sıra kurumsal değerlendirme sonucu FTX’i olası satın alma sürecinin sürdürülmemesine karar verildiği bildirilmişti.

Açıklamada, “Başlangıçta umudumuz, FTX müşterilerine likidite sağlamada dayanak olabilmekti, lakin meseleler bizim denetimimizin yahut yardım etme kabiliyetimizin ötesinde.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulunun (SEC), Emtia Vadeli Süreçler Kurulunun (CFTC) ve ABD Adalet Bakanlığının ise kripto para borsası FTX hakkında soruşturma başlattığı bildirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu