Haber

Gaziosmanpaşa’da İnşaat Hafriyat Çalışması Sonrası Binalar Boşaltıldı

GAZİOSMANPAŞA’da bir inşaatın hafriyat çalışması sonrasında meydana gelen heyelan nedeniyle inşaatın yanında bulunan iki bina tedbir amaçlı boşaltıldı. Boşaltılan bina 2 vinç yardımıyla desteklenirken, şantiyede incelemelerde bulunan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Binanın altına 42 doz beton sıkarak binanın güçlendirilmesini hedefliyoruz. Sonrasında hemen müdahale ediyoruz. kazı alanındaki betonarme ile yapısal durumun kontrol edilmesi ve 2 binanın bir arada dengede kalmasının sağlanması.” “Arkadaşlar bunu sağlamaya çalışıyorlar” dedi.

Karadeniz Mahallesi 1149’uncu Sokak’ta dün akşam saat 20.00 sıralarında meydana gelen olayda, yapımı devam eden inşaatın temel kazısı yapılırken heyelan meydana geldi. İnşaatın yanındaki iki binada hasar meydana gelirken, bina sakinleri tedbir amacıyla tahliye edildi. Olayın ardından binalara 2 vinç yardımıyla destek verildi. Gün boyu süren çalışmanın ardından şantiyeye gelen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Boşaltılan binada yaşayan vatandaşlara konuşan Usta, “17 Ocak Çarşamba günü bulunduğumuz bu bölgede hafriyat sonrası inşaatta bir olumsuzluk yaşandı. Tabii burada inşaatı devam eden mevcut bina devam ederken” dedi. ruhsatına uygun olarak ve yapı denetimi nezaretinde tüm önlemler alınmış olup, yan taraftaki binanın bu çalışmadan etkilendiği tespit edilmiştir.” Binanın altında toprak yumuşaması ve zemin sıvılaşması nedeniyle bitişikteki binada kaymaların olduğu belirlendi. Tabii artık buranın kontrol altına alındığını ve bitişikteki binanın yaşanabilir hale getirilmesi için gerekli önlemlerin alınacağını umuyoruz. Hatta bitişik bina da 2006 yılında yapılmış. Yeni yapı ruhsatına uygun, statiğine uygun, radyant esaslı bir yapı. Normalde binaya baktığımızda statik olarak bir sorun yok. Teknik olarak da bir problem yok. Ancak kazı sonrasında yan taraftaki binanın toprak yumuşaması ve sıvılaşması nedeniyle etkilendiğini öğrendik. “Tüm ilgili arkadaşlarımızın, yapı denetimimizin, belediyemizin teknik ekiplerinin, tabandan kadastrocularımızın burada yaptığı tüm denetimler sonucunda dün geceden bu yana ölçümler ve tedbirler alarak binayı olumlu hale getirmeye çalışıyoruz” dedi. .

“SADECE VİNÇLERLE MEVCUT DURUMU İSTİKRARLI TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Usta, “Şu anda herhangi bir olumsuzluk yok. Yani şu anda ne dikey ne de yatay bir hareket olmadığı tespit edildi. Arkadaşlarımız sürekli ölçüm yapıyor. Biz sadece mevcut durumu korumaya çalışıyoruz.” Vinçlerle stabil hale getirilecek, ancak önce binanın altına 42 dozaj betonu hızla püskürtülecek.” Binayı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Daha sonra arkadaşlar kazılan alanın yapısal durumuna hızla betonla müdahale ederek 2 binanın bir arada sağlam kalmasını sağlamaya çalışırlar. Peki binanın kendisinde herhangi bir sorun var mı? Yok mu? Bunu geoteknik raporu alıp binanın performans analizini yaparak tespit edebiliriz. Biz de öyle yapmış olacağız. Ancak arkadaşlarımız genel incelemede binada teknik bir sorun olmadığını söylediler. Umarım herhangi bir zorluk yaşamayız. Tüm kaynaklarımızı hızla buraya seferber ettik. Yüklenicimiz, bina kontrolümüz, zemin araştırmacılarımız. Umarım en kısa sürede ortamı normale döndürebiliriz. Bunu gerçekleştireceğiz. Tahliye edilen vatandaşlarımız belirli yerlere yerleştirildi. İnşallah en kısa sürede sorun çözülür ve hayat normale döner” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu