Ekonomi

Gürsu Belediyesi Turizm İnovasyon Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti

İspanya’nın Sevilla kentinde 95 ülkeden 9 bin misafirin katılımıyla düzenlenen, alanında dünyanın en büyük ve en prestijli toplantısı olan Turizm İnovasyon Zirvesi’ne Türkiye’den sadece Bursa’nın Gürsu Belediyesi Ericek Adrenalin Park projesiyle davet edildi. Tepede özel bir sunum yapan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, geleceğin şehirlerinin tartışıldığı zirvede, ölüm karanlığına hapsolmuş, en temel yaşam haklarından bile mahrum Gazze’ye davette bulundu. Işık, “Artık masum ve mağdur Filistin halkının sesi olmak tarihi ve vicdani bir sorumluluktur.”

Gürsu ve Bursa’nın turizm markası haline gelen ve yılda yarım milyon misafir ağırlayan Ericek Adrenalin Park’ın, şehirlerin dönüşümünü hedefleyen Gürsu Belediyesi tarafından 2021 yılında düzenlenen Avrupa Seçkin Destinasyonlar Proje Yarışması’nda kırsal turizme kattığı değer İnovasyon, teknoloji ve sürdürülebilirlik sayesinde Gürsu Gürsu Belediyesi, getirdiği potansiyeli aktararak yarışmada ikinci oldu. Pandemi nedeniyle ertelenen ve finalistlerin ağırlandığı Turizm İnovasyon Projesi, 95 ülkeden 9 bin davetlinin katılımıyla İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlendi. Tepede Gürsu Belediyesi, yarışmaya Türkiye’den katılan ve birinci olan ilk ve tek belediye oldu. Belediye Başkanı Mustafa Işık, Sevilla Belediye Başkanı José Luis Sanz’ın onur konuğu olarak Gürsu’yu, Bursa’yı ve Türkiye’yi temsil etti.

Danimarka, Hollanda ve İsviçre ile birlikte finale kalan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık da uygulama döneminin en önemli projelerinden Ericek Adrenalin Park projesiyle Sevilla’daki bu değerli turizm zirvesinde konuşmacı olarak yer aldı.

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, dünya çapında 7.000 bini aşkın turizm profesyoneline Gürsu’yu ve Bursa turizmini anlattı. Konuşmasına, “Başkanı olduğum Gürsu ilçesi, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan, tarihi ve kültürel mirası, coğrafi özellikleri, verimli toprakları ve gelişen sanayisiyle öne çıkıyor. Antik Roma dönemine ait olduğunu ifade eden Erdoğan, “İlçemiz dünyanın en verimli ovalarından birine sahiptir. İtalya Türkiye’nin Po Ovası ile benzer özellikler taşır. İlçemizde deveci armudu, Santa Maria armudu, Bursa şeftalisi gibi coğrafi işaretli çok önemli endemik meyveler yetişmektedir. Tüm bu zenginliklerin arasında kırsal turizmi geliştirmek ve ilçemizin turizm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla tamamladığımız Bursa Ovası ve Ericek Adrenalin Parkı bulunmaktadır. “Katırlı Dağları’nın manzarasını izleyerek Bursa’nın muhteşem zenginliklerini yaşayabiliriz” dedi.

Üç aşamada gerçekleşen zirvede Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Avrupa Seçkin Destinasyonlar Proje Yarışması final töreninde konuşmacı olarak, Akıllı Turizm Uygulamaları paneline katılımcı olarak, onur ve onur konuğu olarak yer aldı. Sevilla Belediyesi’nin özel gala gecesinde.

Etkinliklerin ardından Lider Işık, Bursa ipeğinden yapılmış özel tabloları Avrupa Konseyi Turizm Politikası Sorumlusu Misa Labarile ve Tourism Innovation Hill Organizatörü Silvia Aviles Giraud’a hediye etti.

Lider Işık, akıllı turizm uygulamaları, turizmin geleceği ve uygulama aşamaları hakkında farklı ülke temsilcileriyle ikili görüşmelerde bulundu ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi. -BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu