Ekonomi

HCA Healthcare ilk çeyrek kâr tahminlerini aştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kâr amaçlı hastane işletmecisi olan HCA Healthcare Inc, hasta kabullerindeki artış sayesinde Wall Street’in ilk çeyrek kâr tahminlerini aştığını bugün bildirdi. Nashville, Tennessee merkezli şirket, analistlerin yaşlanan ABD nüfusu ve ayakta tedavi hizmetleri sunan ayaktan bakım merkezlerine yönelik eğilimin sürdürdüğüne inandıkları sağlık hizmetlerine yönelik önemli bir talep gördü.

HCA (NYSE:HCA) CEO’su Sam Hazen, şirketin güçlü performansını geniş tabanlı hacim büyümesine bağladı. Ayrıntılı olarak, ilk çeyrekte aynı tesislere kabullerde %6,2 ve acil servis ziyaretlerinde %7,2’lik bir artış görüldü. Ayrıca, eşdeğer kabul başına aynı tesislerden elde edilen gelir %3,5 oranında arttı.

Salgın sonrası sağlık personelini işe alma ihtiyacı ve bununla ilişkili maliyetler de dahil olmak üzere ABD’deki hastane işletmecilerinin karşılaştığı zorluklara rağmen HCA, hastanelerinde maliyetli sözleşmeli işgücü kullanımından daha kalıcı işe alımlara geçmeyi başardı. Sonuç olarak, maaş ve sosyal haklarla ilgili maliyetler bir önceki yıl 7,08 milyar dolardan 7,7 milyar dolara ulaştı.

Şirketin üç aylık geliri 17,34 milyar dolar olarak gerçekleşerek 16,78 milyar dolarlık tahmini aştı. HCA’nın yıllık tahminini koruması da dikkat çekicidir.

Piyasa açılmadan önce, HCA’nın hisseleri %1,53 oranında hafif bir düşüşle 309,30$’a geriledi. Buna rağmen, LSEG verilerine göre şirket bu çeyrek için hisse başına 5,36 dolar düzeltilmiş kar açıklayarak hisse başına 5,01 dolar olan ortalama analist beklentisini aştı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu