Haber

İklim değişikliğinin etkileri ve Kırklareli’nde hayvancılığın önemi anlatıldı.

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için su kaynaklarının, çayır ve meraların doğru kullanılması gerektiğini söyledi.

Yayla Mahallesi’ndeki bir kahvehanede iklim değişikliğinin etkileri konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, küresel ısınma nedeniyle Kırklareli’nde hava sıcaklığının 4 derece artmasının beklendiğini belirtti.

İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için su kaynaklarının gerçek anlamda kullanılması, çayır ve mera alanlarının doğru kullanılması ve tohum çeşitlerinin hatasız seçilmesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, bu konularda eğitim toplantıları düzenlediklerini kaydetti.

Tarım Bakanlığı’nın 2010 yılından bu yana tarım ve hayvancılığa verdiği desteği artırarak sürdürdüğünü anlatan Aksoy, “Milli birlik ve beraberliğimiz çok önemli. Çalışmak lazım. Ülke olarak ne kadar güçlüysek o kadar daha güçlüyüz” dedi. Bakanlığımız da ülke bütçesinden pay alıyor ve üreticilerimize veriyor.” dedi.

85 milyon için daha fazla üretim yapılması gerektiğini belirten Aksoy, şöyle konuştu:

“Kırklareli’nde 152 bin büyükbaş, 425 bin küçükbaş hayvan var. Hayvanlarımızın 60 bini arı çiftliklerinde. Kırklareli’nde hayvancılığa farklı değer veriyoruz. Kovan sayımız 75 bine yaklaştı. Yaklaşık 670 ton bal verimi elde ettik. Onun için yaptığınız bu üretimle bu ülke kalkınıyor.Buğday “Üretimimiz 640 bin ton, ayçiçeği 240 bin ton. Sulanan alanlarda iki tane çalışma alıyoruz. Kırklareli’nde bağcılığı geliştirmek istiyoruz. Hardaliye tanıtıldı ve coğrafi işaret alındı. Bu yıl 400 bin litre üretildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu