Haber

Kırklareli’de yerli arpa çeşitleri ekimi yapıldı

Yerli ve milli arpa çeşitlerinin yaygınlaştırılması kapsamında geliştirilen yerli tahıl tohum çeşitleri Kırklareli’de ekime başlandı.

Vize Tarım ve Orman Müdürlüğü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden temin edilen yerli arpa tohumu çeşitlerini kullanarak deneme alanları oluşturdu.

Vize ilçesine bağlı Akpınar köyünde Ufkun İşler’in deneme alanlarına “Poyraz”, “Ocak” ve “Orak” yerli arpa çeşitleri ekildi.

Vize Tarım ve Orman Müdürü Zeynep Şeyda Gürsu, deneme alanlarında incelemelerde bulunarak, tahılların ekim sürecine nezaret etti.

Gürsu, yaptığı açıklamada, yerli ve milli tahıl çeşitlerini tanıtma çalışmalarına devam ettiklerini, bölgeye en uygun tohumun belirlenmesi için yerli tohum çeşitlerinin kalite ve verimliliğinin test edileceğini söyledi.

Tarımın stratejik bir bölüm olduğunu belirten Gürsu, yerli tohum çeşitleriyle üretim kapasitesini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Çiftçileri yerel tohum ekmeye davet eden Gürsu, “Üreticimiz Ufkun İşler daha önce yerli ve milli yulaf deneme çalışmasına katılmıştı. Verim sonuçlarından oldukça memnun kaldı ve çevresindeki birçok üreticiyi bilinçlendirdi. Artık inanıyoruz. Arpa denemesi sonucunda aynı verim ve kalitenin elde edileceğini düşünüyoruz.” dedi.

boztepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu