Haber

MHP’li Özdemir: “İçeride olsun, dışarıda olsun terörün bütün yuvaları temizlenecek”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Milli Savunma Bakanlığı bütçesi hakkında bizzat konuştuğu konuşmasında; Savunmanın, insanlığın varoluşundan bu yana en temel ihtiyaçların başında geldiğine değinen; “Yaşama hakkı kadar değerli olan savunma, her devletin ve milletin temel varoluş gereğidir. Savunma anlayışı ise tarihsel süreç içinde tehditler karşısında gelişimini sürdürmüştür. stratejileri ve yöntemleri değişiyor.Üstelik bu değişim, günümüzde tarihsel çağlara verdiğimiz adların da şekillenmesine yol açtı.” .

Özdemir, Türk Milleti’nin Doğu Roma’nın Başkenti Konstantin’i 1453’te fethetmesi ile başlayan Yeniçağ ile bu durumun daha da görünür hale geldiğini belirterek; “Bireysel ve toplu savunmanın yanı sıra siber uzay ve uzay da günümüz insanlığının en önde gelen savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye taşınmıştır. terörizm gibi güvenlik sorunlarının yanı sıra savaş koşulları.” yaptığı açıklamada, özellikle Karabağ ve Azerbaycan’da 44 günde elde edilen muazzam zaferin, Ukrayna’da devam eden savaşın mevcut durumda savunmaya ilişkin yeni doktrin ve uygulamaların önemini ortaya koyduğuna değinerek; Dolayısıyla bir savaşı kazanabilmek için sadece ağır ve tahrip gücü yüksek silahların varlığı değil, aynı zamanda elektronik harp unsurlarıyla desteklenen hafif ama sürekli silah sistemleri ve bunları kullanan askeri personelin kabiliyetleri artırılmıştır” dedi. Her ülkenin kendi silah sistemlerini üretmesinin son derece değerli ve hayati bir iddia olduğuna değinen Özdemir; “Çünkü arz ve zaman kaybındaki sorunların yanı sıra örtülü veya açık ambargoların vasat bulduğu bir dönemde kendi kendine yeten ülkelerin avantaj sağlayacağı açıktır. küresel düzeyde aranan ve kesinlikle sahip olunmak istenen üstün sistemlerdir” dedi.

“İçerdeki ve dışarıdaki tüm terör yuvaları temizlenecek”

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi İsmail Özdemir; Cumhuriyetin yeni yüzyılına girerken geçmişten gelen fitnelerin, etnik ve mezhepsel ayrılıkçılığın Türkiye’nin geleceğinde asla yer bulamayacağını ifade eden; “Terör örgütleri ve propaganda kisvesi altında milli birlik ve beraberliğimizi amaç edinen herkes, alayı kökünden kazıyacak ve Cumhuriyetimiz üçüncü asrına emin adımlarla ilerleyecektir. İçeride ve dışarıda terörün tüm çukurları temizlenecek, Terör zihniyetlerinin kafaları her yerde ezilecek” dedi. Ukrayna-Rus savaşından sonra Avrupa’daki güvenlik mimarisinin çöktüğünü herkesin bildiğini ifade eden Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; “Ancak uluslararası güvenlik yapılarının kendilerini revize etme eğilimleri de arttı. NATO’nun genişleme stratejisi çerçevesinde yürütülen politikalar bu kurallarda dikkat çekiyor. İsveç ve Finlandiya’nın ülkemizle yaptığı üçlü mutabakat anlaşmasının ardından İsveç ve Finlandiya’nın imzalamış olması. NATO üyeliği artık uluslararası kamuoyunun ilgi alanına giren bir konu” dedi.

“İsveç ve Finlandiya, PKK ve bağlantılı örgütlere desteği bırakmalı”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmeleri için Türkiye’ye verdikleri taahhütleri tam olarak yerine getirmeleri gerektiğine dikkat çeken Özdemir; “İsveç ve Finlandiya, PKK ve bağlantılı örgütlere desteği kesmeli, bu terör örgütünün propagandasına ve her türlü faaliyetine izin vermemeli ve engellemeli. Ülkemize milli güvenlik tehdidi oluşturduğu kanıtlanan ve arananlar iade edilmeli” Aynı hassasiyeti FETÖ terör örgütü için de geçerli olduğuna inanıyoruz ve bu konuda taviz vermeyeceğimizin muhataplarımız tarafından unutulmaması gerekiyor.” açıklama yaptı. İsveç ve Finlandiya’nın şu ana kadar sözlerini yerine getirdiklerini söylemenin mümkün olmadığını belirten Özdemir; Sonuç olarak, NATO’ya üyelikleri parlamentomuzun iradesine bağlı olduğu için, bizden olumlu bir şekilde bunu sürdürmeleri asla söz konusu olmayacak.” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu