Haber

Rusya’dan Batı’ya açık tehdit

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olan Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Kuzey Akım boru hatlarını hedef alan saldırılardan Batılı ülkeleri sorumlu tutarak açıklamalarda bulundu.

Eski Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Rusya’nın ABD ve Avrupa’daki internet ve iletişim hatları için hayati önem taşıyan yer altı kablolarını kesebileceği tehdidinde bulundu.

Rusya’nın düşmanın bağlantı altyapısını hedef alma hakkına sahip olduğunu savunan Medvedev, “Batı ülkelerinin Kuzey Akım’ı havaya uçurduğuna dair yeni kanıtlar bulursak, düşmanlarımızın okyanus tabanındaki iletişim kablolarını imha etmekte hiçbir ahlaki tereddütümüz yok.”söz konusu.

Kuzey Akım’da Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz taşıyan iki büyük boruda geçen yıl meydana gelen patlamalarla ilgili çelişkili açıklamalar yapılmıştı. Kremlin, sızıntının Ukrayna sabotajından kaynaklandığını iddia ederken, Kiev bu suçlamayı reddediyor.

NATO istihbarat servisi daha önce Rusya’nın Batı’nın Ukrayna’ya askeri takviyesine misilleme olarak denizaltı bağlantı kablolarını kesebileceği konusunda uyarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu