Ekonomi

Türkiye ile Azerbaycan Arasında Maden İşbirliği Anlaşması Onaylandı

??????? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan uluslararası anlaşma Resmi Gazete’de yayımlandı.

22 Aralık 2021 tarihinde Bakü’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik Alanında İşbirliği Anlaşmasının” onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma ile maden arama, araştırma ve araştırma alanlarında yürütülen çalışmaların şeffaflığının ve güvenilirliğinin artırılmasına yönelik uygulamalara yer verildi. maden yataklarının üretimi, verimli kullanımı ve korunması incelenecektir.

Maden kaynaklarının keşfi, jeolojik araştırmalar ve eğitim programları aracılığıyla bilgi ve deneyim paylaşılacaktır.

Madencilik sektörünün gelişimine ilişkin bilimsel ve endüstriyel istatistikler de dahil olmak üzere teknik, teknolojik, bilimsel ve yasal bilgi alışverişi sağlanacaktır.

Maden arama faaliyetleri sonucunda ortaya çıkarılan cevherin özelliklerinin ve boyutunun uluslararası kabul görecek bir standarda göre belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Taraflar arasında maden uzmanlarına yönelik eğitimler düzenlenecek ve uzman değişimi ile deneyimler paylaşılacak.

Ara uç eser tesis teknolojisinin geliştirilmesi konusunda iş birliği yapılacak, imzalanacak üretim paylaşım anlaşması kapsamında metalik madenler konusunda ortak çalışmalar yürütülecek.

Ayrıca taraflar, anlaşmanın uygulanması için bir “Maden Çalışma Grubu” oluşturacak ve her iki ülkede de madencilik alanında faaliyet gösterecek ortak girişimler ve/veya özel şirketler aracılığıyla birlikte çalışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu