Haber

Yazarlardan PEN Amerika’ya ‘Gazze’ protestosu: Festivalden çekildiler

Aralarında Naomi Klein, Michelle Alexander ve Hisham Matar gibi isimlerin de olduğu 10’u aşkın yazar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını ve derneğin İsrail’in işlediği ‘soykırım’ karşısında yeterli tepkiyi göstermediği gerekçesiyle PEN Yazarlar Derneği Amerika şubesinin ‘Dünya Sesleri Festivali’nden çekilme kararı aldı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, aralarında Isabella Hammad ve Zaina Arafat’ın da olduğu edebiyatçılar, PEN Amerika’ya hitaben bir mektup kaleme aldı. Mektupta, PEN Amerika’nın Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçlerinin saldırıları altında olan Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısı yapmayarak ‘herkes için barış ve eşitlik ile her yerdeki yazarlar için özgürlük ve güvenliğe bağlılığına ihanet ettiği’ belirtildi.

‘FİLİSTİNLİ EDEBİYATÇILAR, HER ŞEYİ RİSKE ETTİ’

Öte yandan, bu, edebiyatçıların PEN Amerika’nın İsrail ve Gazze konusundaki tutumuna yönelik ilk eleştirisi değil. Ocak ayında da yazarlar Angela Flournoy ve Kathleen Alcott, İsrail’in saldırılarını destekleyen oyuncu ve yazar Mayim Bialik’in olduğu ayrı bir etkinliğe sponsorluk yaptığı için PEN’in Los Angeles’taki yeni yıl etkinliğinden çekilmişti.

Şubat ayında ise aralarında Roxane Gay, Maaza Mengiste ve Nana Kwame Adjei-Brenyah’ın da olduğu yüzlerce yazar, PEN’e yazarak ‘İsrail tarafından öldürülen Filistinli gazeteci, yazar ve şairler’ karşısında kurumun ‘sessiz kalmasını’ kınamıştı. Literary Hub’ın paylaştığı bilgilere göre, söz konusu açık mektuba 1300’ün üzerinde kişi imza attı.

Son olarak 16 yazar da 8-11 Mayıs tarihinde New York’ta yapılması planlanan ‘Dünya Sesleri Festivali’nden çekilme kararı aldı. Yazarlar, kararını şu ifadelerle açıkladı: “Filistinli şairler, aydınlar, akademisyenler, gazeteci ve yazarlar, kendi hayatları ve ailelerinin de hayatları dahil olmak üzere kelimelerini dünya ile paylaşmak için her şeyi riske attı. Ancak PEN Amerika, onlara son 75 yıldır baskı uygulayan ve mülksüzleştiren güçlere karşı onların sağlam bir şekilde yanında durmaya isteksiz görünüyor.”

‘SONRA GAZZE KONUSUNDA YAPAMADIKLARINI İZLEDİM…’

Gazze’deki Filistinlilere karşı halihazırda ‘amansız bir soykırım harekatının yürütüldüğünü’ ve bunun her gün kayıt altına alınıp canlı yayınlandığını belirten yazarlar, “Umarız, katılmama kararımız, hepimizden daha fazla ahlaki cesaret isteyen bir zamanda somut ve kalıcı bir değişim yaratma yönündeki mevcut çabalara katkı yapacaktır” dedi.

Pek çok ödüllü kitabı bulunan yazar Naomi Klein ise sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, “5 ay önce, PEN Amerika, bu yılki Dünya Sesleri Festivali’nin Onursal Eş Başkanı olmamı istemişti. Onur duymuştum. Sonra PEN’in Gazze konusunda ne yaptığını – ve ne yapamadığını – izledim” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu