Haber

Fransa’da tıbbi laboratuvarların yüzde 95’inde greve gidildi

Fransa’da biyologların sosyal güvenlik bütçesini protesto amacıyla greve gitmesi, ülkedeki tıbbi analiz laboratuvarların yüzde 95’inde kan ve idrar dahil, sıhhat testi süreçlerinin askıya alınmasına yol açtı.

Fransız basınındaki haberlere nazaran, biyolog sendikaları, haftalardır karşı çıkmalarına karşın hükümetin alana yönelik toplumsal güvenlik bütçesinden 250 milyon avro azaltmaya gitmesini protesto için en az 3 günlük grev ilan etti.

Grev kararından sonra ülkedeki 4 bin 100 laboratuvarın 3 bin 900’ü acil durumlar hariç kan ve idrar dahil tüm tahlil süreçlerini durdurdu.

Fransızlar, bu müddet boyunca olağan tıbbi testleri için yalnızca hastanelerin laboratuvarlarından hizmet alabilecek.

Grev sıhhat hizmetlerinde önemli aksamaya neden olacak

Hükümet ise bütçe kısıtlamasına, bu laboratuvarların Kovid-19 salgını periyodunda test yaparak 7 milyar avro kar yapmasını münasebet gösterdi.

Yetkililer, laboratuvarlardan birebir vakitte tıbbi testlerin fiyatlarını düşürmesini de istedi.

Ancak biyologlar, halihazırdaki fiyatlar üzerinden ek vergi ödemeye hazır olduklarını açıklayarak planlamanın, kırsal bölgelerde düşük kar sağlayan laboratuvarların etkilenmemesi için gelecek birkaç yıl için ertelenmesini talep etti.

Grev nedeniyle, meskenlerde tedavileri devam eden çok sayıda hastadan alınan örneklerin laboratuvarlarda testleri yapılamayacağından sıhhat hizmetlerinde önemli aksamaların yaşanacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu