Haber

Fransız muhalefeti, Netanyahu’nun savaş suçları nedeniyle UCM’ye hesap vereceğini söyledi

Fransa’nın önde gelen muhalefet isimlerinden ve Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nin (LFI) Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun işlediği savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICC) sorumlu tutulacağını belirtti.

Panot, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırılarına ilişkin sosyal medya platformu X’teki hesabından yaptığı paylaşımda, Netanyahu hükümetinin Filistinlilere karşı savaş suçu işlemeye devam ettiğini söyledi.

Panot’un açıklaması şu şekilde:

“Cibaliya’da bir mülteci kampı bombalandı. Netanyahu, Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarıyla utanmaya devam ediyor. Zamanı geldiğinde, işlediği suçların hesabını Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde vermek zorunda kalacak.”

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinliler’e ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki gösterdiği gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu Aksa’da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 326’sı asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 648’i çocuk olmak üzere 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 binden fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını Gazze’ye genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

gazipasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu